Książka nie jest klasycznym podręcznikiem, ale informatorem medycznym, w którym lekarze podstawowej opieki zdrowotnej znajdą odpowiedzi na znaczenie diagnostyczne i postępowanie w przypadku sygnałów alarmowych obiektywnych oraz subiektywnych - odczuć pacjenta, niemożliwych do stwierdzenia przez lekarza.
Autorzy zwięźle i w przejrzysty sposób omawiają niepokojące objawy, prawdopodobne przyczyny oraz wstępne rozpoznanie i postępowanie w najważniejszych dziedzinach medycyny, takich jak:: onkologia, kardiologia, pulmonologia, gastroenterologia, ginekologia i położnictwo, pediatria, neurologia, diabetologia, reumatologia, otolaryngologia, urologia i nefrologia, dermatologia, okulistyka.
Zwrócono uwagę na podstawowy fakt, że stan patologiczny nie jest konkretna chorobą, a jedynie jej objawem. Stąd też postepowanie w przypadku wspomnianego „sygnału alarmowego” zależeć powinno od jego charakteru, jakości o innych objawów towarzyszących. Publikacja opracowana przez autorów z poszczególnych specjalności. Stąd też poszczególne dziedziny odróżnia sposób podejścia do problemu sygnałów alarmowych.
- Wprowadzenie
Znaczenie sygnałów alarmowych w diagnostyce stanów chorobowych
Onkologia
Kardiologia
Pulmonologia
Gruźlica płuc
Gastroenterologia
Ginekologia i położnictwo
Pediatria
Neurologia
Diabetologia
Reumatologia
Otorynolaryngologia
Narząd słuchu i układ równowagi
Nos i zatoki przynosowe
Jama ustna i gardło
Krtań
Urologia i nefrologia
Dermatologia
Okulistyka