Drugie polskie wydanie podręcznika ABC of Major Trauma pod redakcją prof. Juliusza Jakubaszki jest tłumaczeniem i adaptacją czwartego wydania oryginalnego - brytyjskiego. Pierwsze polskie wydanie zostało wysoko ocenione zarówno przez studentów, jak i przez wykładowców i stało się standardowym podręcznikiem z zakresu medycyny ratunkowej w Polsce.
Zalety podręcznika::
- Redaktorzy i autorzy to znani wykładowcy medycyny ratunkowej w Europie. Redaktorzy oryginału są od lat stałymi członkami zespołu redakcyjnego w European Resu-scitation Council (ERC).
- Redaktor wydania polskiego, prof. Juliusz Jakubaszko, jest niekwestionowanym autorytetem w zakresie medycyny ratunkowej i znanym organizatorem systemu ratownictwa w Polsce.
- ABC ciężkich urazów omawia postępowanie z pacjentami w ciężkich urazach wielonarządowych, zwłaszcza w aspekcie pierwszych godzin postępowania po wypadku.
- W obecnym wydaniu wprowadzono dwa nowe rozdziały dotyczące zagrożeń nuklearnych i skażenia biologicznego.
- Podręcznik jest doskonale zilustrowany kolorowymi zdjęciami i wzbogacony schematami postępowania.
- Polska edycja jest nie tylko tłumaczeniem, ale też adaptacją materiału oryginalnego:: wymieniono niektóre ilustracje, a tekst uzupełniono komentarzami istotnymi dla polskich czytelników.
- Fragmenty dotyczące brytyjskiej organizacji ochrony przed terroryzmem lub zdarzeniami masowymi redakcja polskiego wydania postanowiła zachować w kontekście rozwiązań organizacyjnych, eliminując informacje nieprzydatne dla polskich czytelników.
- W wydaniu polskim zamieszczono obszerne komentarze polskich służb zawiadujących zagrożeniami masowymi, jak również informacje o czynnościach i lekach będących w dyspozycji personelu ratowniczego w Polsce.
Podręcznik ABC ciężkich urazów jest publikacją przydatną wszystkim profesjonalistom z dziedziny opieki zdrowotnej, ważną szczególnie dla lekarzy wyjazdowych zespołów ratunkowych, ratowników medycznych, lekarzy szpitalnych oddziałów ratunkowych (SOR), lekarzy różnych specjalności zabiegowych oraz specjalistycznego personelu SOR. Może być doskonałym przewodnikiem dydaktycznym dla wykładowców z zakresu ratownictwa medycznego. Część opisująca zaopatrzenie pacjenta na miejscu wypadku z pewnością okaże się niezastąpiona dla członków całego wykwalifikowanego personelu zespołu ratownictwa medycznego. Omówienie organizacji opieki nad poszkodowanym posłuży również specjalistom służb publicznych.
Oddając polskie opracowanie czwartej edycji podręcznika, jesteśmy przekonani o jego szczególnej wartości - jako materiału zarówno opisującego patofizjologię i podstawy postępowania okołourazowgo, jak i odświeżającego wiadomości ztego zakresu w przypadku już zaawansowanych klinicystów medycyny ratunkowej i traumatologii. Czytelnik prowadzony jest w sposób systemowy poprzez kolejne obszary zagrożeń życia pochodzenia okołourazowego, z uwzględnieniem zasad organizacji i skutecznego działania zespołów urazowych (trauma team) w szpitalach różnego stopnia referencyjności.
Trafnie dobrany materiał edukacyjny, poparty dużym doświadczeniem klinicznym Autorów, traktuje między innymi o obrażeniach pourazowych u ciężarnych, u dzieci oraz u osób w wieku podeszłym.
Dlatego z pełnym przekonaniem Polskie Towarzystwo Medycyny Ratunkowej zaleca ten podręcznik jako doskonały materiał edukacyjny nie tylko dla studentów medycyny, ale także dla lekarzy specjalizujących się w medycynie ratunkowej.
prof. Juliusz Jakubaszko
Prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Ratunkowej (Z przedmowy do wydania polskiego)
- 1. Ocena wstępna i resuscytacja
2. Badanie powtórne
3. Górne drogi oddechowe
4. Urazy klatki piersiowej
5. Wstrząs hipowolemiczny
6. Urazy głowy
7. Urazy szczękowo-twarzowe
8. Urazy kręgosłupa i rdzenia kręgowego
9. Urazy jamy brzusznej
10. Nerki i drogi moczowe
11. Urazy kończyn
12. Urazy oka
13. Problemy internistyczne u pacjentów urazowych
14. Badanie radiologiczne
15. Rola pielęgniarki na szpitalnym oddziale ratunkowym
16. Systemy punktacji urazu
17. Postępowanie z rodziną pacjenta i przekazywanie złych wiadomości
18. Urazy u kobiet ciężarnych
19. Urazy u dzieci
20. Urazy u osób w wieku podeszłym
21. Opieka przedszpitalna w urazach
22. Transport pacjenta urazowego
23. Postępowanie w ciężkich oparzeniach
24. Wypadki chemiczne
25. Obrażenia balistyczne
26. Uraz w niesprzyjających warunkach
27. Urazy psychiczne
28. Wypadki masowe
29. Systemy postępowania w urazach w krajach rozwijających się