• Zamawiaj do paczkomatu
  • Płać wygodnie
  • Obniżka
Nowe trendy w żywieniu i suplementacji osób aktywnych fizycznie

Nowe trendy w żywieniu i suplementacji osób aktywnych fizycznie

9788364036811
171,50 zł
154,90 zł Zniżka 16,60 zł Brutto
Najniższa cena w okresie 30 dni przed promocją: 154,90 zł
Ilość
Produkt niedostępny
Nakład wyczerpany (niedostępny u wydawcy)

  Dostawa

Wybierz Paczkomat Inpost, Orlen Paczkę, DPD lub Pocztę Polską. Kliknij po więcej szczegółów

  Płatność

Zapłać szybkim przelewem, kartą płatniczą lub za pobraniem. Kliknij po więcej szczegółów

  Zwroty

Jeżeli jesteś konsumentem możesz zwrócić towar w ciągu 14 dni. Kliknij po więcej szczegółów

Opis
Mamy przyjemność oddać w państwa ręce kolejną pozycję z zakresu żywienia i suplementacji osób aktywnych fizycznie przygotowaną przez pracowników naukowych Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach z udziałem innych specjalistów w obrębie tej dziedziny.
Pierwszą pozycję dotyczącą tej tematyki wy-dano w 1997 roku przy znacznym udziale absolwentki AWF Katowice, 5-krotnej Miss Fitness Świata, Kamili Porczyk. Wtedy też zawiązała się znacząca współpraca pomiędzy uczelnią a firmą Olimp, czego owocem były kolejne wydania wspomnianej publikacji. Niniejsza praca jest już 10. pozycją – rozszerzoną i uzupełnioną o najbardziej aktualną wiedzę.
W jej przygotowaniu uczestniczyło aż 10. pracowników naukowych, a jej powstanie było możliwe dzięki istotnemu wsparciu sponsorów:: Olimp Laboratories, AWF Katowice, dfMedica, Wody Karpackie oraz Medikatha. Jest to bardzo obszerna monografia. Poruszono w niej zarówno zagadnienia podstawowe, związane z ewolucją żywienia człowieka, jak również aktualne kwestie zagrożeń żywieniowych XXI wieku. Ponadto przedstawiono w niej szczegółowy opis metabolizmu wysiłkowego, aby każdemu czytelnikowi umożliwić pojęcie elementarnej wiedzy związanej z przyswajaniem mikro i makro składników pokarmowych oraz z ich wykorzystaniem, zarówno w spoczynku, jak i podczas pracy mięśniowej o różnym charakterze czy zmiennej objętości i intensywności wysiłku. W niniejszej pracy bardzo szeroko opisano podstawowe składniki pokarmowe – takie jak węglowodany, białka i tłuszcze – sygnalizując ich pochodzenie oraz wartość odżywczą czy funkcje metaboliczne w organizmie człowieka. Ponadto rozdział dotyczący nawodnienia organizmu rozszerzono o właściwości metaboliczne wody alkalicznej – zarówno w odniesieniu do stanów chorobowych, jak i możliwości wysiłkowych w sporcie. Witaminy i minerały opisano w nieco odmienny sposób, natomiast w przypadku stresu oksydacyjnego i suplementacji antyoksydacyjnej przytoczono dane z najnowszych pozycji światowej literatury. Poruszono także zagadnienia produkcji suplementów diety i kontroli ich jakości. Z uwagi na systematyczne udoskonalanie niektórych suplementów i pojawianie się całkiem nowych rozdział dotyczący suplementów diety dla sportowców i osób aktywnych fizycznie całkowicie przeredagowano i uzupełniono o najnowsze doniesienia naukowe.
W nowej wersji publikacji przedstawiono sposoby analizy i programowania diety dla potrzeb sportu wyczynowego, odchudzania i walki z różnymi chorobami metabolicznymi. Podano także szereg przykładów programowania diet dla wielu dyscyplin sportu – uwzględniając ich specyfikę pod kątem wydatku energetycznego i metabolizmu wysiłkowego – oraz sposoby wspomagania suplementacyjnego w tych dyscyplinach.
Ważnym aspektem tej pozycji są rekomendacje żywieniowo-suplementacyjne dla młodzieży uprawiającej sport wyczynowo. Natomiast całkiem nowatorskim jej elementem jest rozdział dotyczący zaleceń żywieniowych i suplementacyjnych podczas treningu wysokogórskiego oparty nie tylko o doniesienia z literatury, ale także wynikający z doświadczeń i eksperymentów autorów.
Jeden z ciekawszych rozdziałów pracy dotyczy dietetyczno-treningowych zaleceń walki z nadwagą i otyłością. W nim poruszono nowe sposoby łączenia różnych form aktywności ruchowej z odpowiednim sposobem żywienia. Do tych kwestii nawiązano w innym rozdziale – dotyczącym kuracji hormonalnych w strategii odchudzającej i przeciwstarzeniowej – którego tematyka zyskała ogromną popularność na świecie.
Do niezwykle nowatorskich aspektów tej monografii można zaliczyć zagadnienia dotyczące mikrobiomu, psychodietetyki oraz nutrigenetyki i nutrigenomiki. W rozdziałach opisujących te kwestie wyjaśniono:: jak ważne – dla naszego zdrowia i odporności – jest utrzymanie odpowiedniej mikroflory jelitowej; jak mózg steruje naszym sposobem żywienia oraz jak geny determinują preferencje i nietolerancje pokarmowe.
Końcowe rozdziały wprowadzają czytelnika w pojęcie dietetycznej diagnostyki laboratoryjnej oraz przypominają, jak masa i skład ciała człowieka wpływa na zdrowie i wydolność fizyczną. Niniejszy podręcznik stanowi obszerne źródło wiedzy dla bardzo szerokiej grupy odbiorców włącznie ze sportowcami, trenerami personalnymi, dietetykami, osobami z chorobami metabolicznymi oraz dla wszystkich osób aktywnych fizycznie, które chcą poprawić swoją sylwetkę i stan zdrowia.
Prof. dr hab. Adam Zając
Szczegóły produktu
AWF Katowice
15073
9788364036811
978-83-64036-81-1

Opis

Miejsce wydania
Katowice
Rok wydania
2017
Numer wydania
1
Oprawa
twarda
Liczba stron
410
Wymiary (mm)
210 x 300
Waga (g)
1760
  • CZĘŚĆ I
    1. Żywieniowe zagrożenia współczesnego człowieka
    2. Żywienie a ludzkie genum - paleodieta
    3. Metabolizm wysiłkowy
    4. Węglowodany – charakterystyka i ich rola w wysiłku fizycznym
    5. Tłuszcze – charakterystyka i ich rola w wysiłku fizycznym
    6. Białka – charakterystyka i ich rola w wysiłku fizycznym
    7. Płyny – rodzaje i ich rola w nawadnianiu organizmu
    8. Witaminy i minerały charakterystyka i ich rola w wysiłku fizycznym
    9. Antyoksydanty, wolne rodniki, stres oksydacyjny
    10. Suplementy diety dla sportowców i osób aktywnych fizycznie
    11. Wybrane substancje dodatkowo stosowanie w produkcji suplementów diety
    CZĘŚĆ II
    12. Analiza i programowanie diety sportowców
    13. Dieta i suplementacja w wybranych dyscyplinach sportu
    14. Dieta i suplementacja młodego sportowca
    15. Dieta i suplementacja podczas treningu wysokogórskiego
    16. Dietoterapia w wybranych chorobach o podłożu metabolicznym i immunologicznym
    17. Dietetyczno-treningowe metody walki z nadwagą i otyłością
    18. Kuracje hormonalne w strategii odchudzającej i odmładzającej (przeciwstarzeniowej)
    19. Zaburzenia mikrobiomu u osób aktywnych. Znaczenie terapii probiotycznych w sporcie
    20. Nutrigenetyka, nutrigenomika i epigenetyka w żywieniu człowieka
    21. Psychodietetyka – wybrane zagadnienia
    CZĘŚĆ III
    22. Masa i skład ciała a zdrowie i wydolność fizyczna
    23. Diagnostyka laboratoryjna w dietetyce
    Piśmiennictwo
Zobacz także
Komentarze (0)