Pilates to kompleksowa metoda, której ostatecznym celem jest osiągnięcie dobrego samopoczucia. Ćwiczenia i zasady pilates mogą pomóc pacjentom wyzdrowieć po urazach i zabiegach operacyjnych, a także zoptymalizować funkcjonowanie u osób cierpiących na choroby przewlekłe.
Metoda Josepha H. Pilatesa pomaga w leczeniu bólu i zaburzeń czynnościowych występujących u wielu pacjentów, szczególnie w połączeniu z tradycyjną fizjoterapią lub innymi technikami rehabilitacji.
W części I książki podano racjonalne uzasadnienie stosowania ćwiczeń pilates w rehabilitacji oraz różnice między nimi a tradycyjną metodą Pilatesa. Dokonano przeglądu głównych zasad metody, przeanalizowano doktrynę Pilatesa oraz określono, dlaczego i w jaki sposób ćwiczenia pilates mogą być nieocenionym narzędziem dla fizjoterapeutów i specjalistów rehabilitacji.
W części II przedstawiono biomechanikę ruchów używanych w ćwiczeniach pilates. Z ponad 600 ćwiczeń, które obejmuje klasyczna metoda Pilatesa, wybrano najbardziej korzystne w rehabilitacji częstych urazów narządu ruchu. Odpowiednio, w odniesieniu do każdego ćwiczenia, przedstawiono wskazania i przeciwwskazania dotyczące różnych stanów chorobowych, kluczowe znaczenie określonych mięśni oraz uwarunkowania biomechaniczne i nerwowo-mięśniowe. Prowadzone ruchy opisano z podaniem szczegółowych zaleceń oraz przedstawiono wszelkie modyfikacje i zmiany.
W części III połączono informacje z poprzednich rozdziałów w celu praktycznego ich wykorzystania w konkretnych obszarach anatomicznych ciała. Przedstawiono programy ćwiczeń, które można stosować w przypadku konkretnego urazu czy stanu chorobowego. Zawartość jest uporządkowana według okolicy anatomicznej:: odcinek szyjny, piersiowy i lędźwiowy kręgosłupa, staw ramienny, staw biodrowy, staw kolanowy oraz stopa i staw skokowy.
Publikacja jest źródłem informacji o metodzie Pilatesa dla lekarzy, fizjoterapeutów, kręgarzy, trenerów sportowych, trenerów osobistych i nauczycieli pilates. Lektura książki pomoże poznać narzędzia, które można włączyć do planów leczenia tworzonych dla pacjentów i klientów.
- CZĘŚĆ I. PODSTAWY METODY PILATESA
1. Podstawy naukowe stosowania metody Pilatesa w rehabilitacji
2. Główne zasady metody Pilatesa
3. Integracja metody Pilatesa z rehabilitacją
4. Metodologia oraz przyrządy i urządzenia potrzebne do prowadzenia efektywnych ćwiczeń
CZĘŚĆ II. ĆWICZENIA PILATES
5 . Ćwiczenia na macie
6. Ćwiczenia na reformerze pilates
7. Ćwiczenia na urządzeniu cadillac
8 . Ćwiczenia z krzesłem wunda
CZĘŚĆ III. METODA PILATESA W CZĘSTYCH URAZACH I STANACH CHOROBOWYCH NARZĄDU RUCHU
9. Odcinki szyjny i piersiowy kręgosłupa
10. Odcinek lędźwiowy kręgosłupa
11. Obręcz barkowa
12. Staw biodrowy
13. Staw kolanowy
14. Stopa i staw skokowy
Piśmiennictwo
Przypisy