• Zamawiaj do paczkomatu
  • Płać wygodnie
  • Obniżka
Wyzwania współczesnej protetyki słuchu - tom 4

Wyzwania współczesnej protetyki słuchu - tom 4

9788375974010
85,90 zł
79,90 zł Zniżka 6,00 zł Brutto
Najniższa cena w okresie 30 dni przed promocją: 79,90 zł
Ilość
Produkt niedostępny
Czeka na dodruk

  Dostawa

Wybierz Paczkomat Inpost, Orlen Paczkę, DPD lub Pocztę Polską. Kliknij po więcej szczegółów

  Płatność

Zapłać szybkim przelewem, kartą płatniczą lub za pobraniem. Kliknij po więcej szczegółów

  Zwroty

Jeżeli jesteś konsumentem możesz zwrócić towar w ciągu 14 dni. Kliknij po więcej szczegółów

Opis
Czwarty tom monografii serii:: WYZWANIA WSPÓŁCZESNEJ PROTETYKI SŁUCHU obejmuje 16 rozdziałów. Opublikowane prace poruszają niezwykle istotne zagadnienia dotyczące diagnostyki, rehabilitacji i terapii układu słuchowego w aspekcie najnowszych rozwiązań technologicznych.
Publikację otwiera fachowy i ważny dla praktyki zawodowej protetyków słuchu opis ontogenezy układu słuchowego. Poznanie mózgowej organizacji mowy, plastyczności mózgu, czynników wpływających na jej rozwój stanowi podstawę do planowania i realizacji programów terapeutycznych.
Kolejny rozdział w niezwykle przystępny i ciekawy sposób przedstawia czytelnikowi ww. tematy. Autor rozdziału zwraca uwagę, iż dla poprawy mowy i mówienia w wielu aspektach konieczna jest zarówno stała, systematyczna terapianeuropsychologiczna, jaki terapia neurologopedyczna. Wczesne wykrycie zaburzeń przetwarzania słuchowego umożliwia podjęcie działań u pacjentów, których słuch obwodowy pozostaje w normie, a mimo to zgłaszają objawy zaburzeń rozumienia mowy. Odpowiednia terapia może przyczynić się do poprawy funkcjonowania komunikacyjnego.
W monografii przedstawiono poszczególne czynniki ryzyka niedosłuchu u noworodków urodzonych przedwcześnie. Uszkodzenie słuchu w początkowym okresie życia wpływa na komunikację, procesy poznawcze, rozwój społeczny i emocjonalny. W oparciu o przeprowadzone badania własne zwrócono uwagę na istotę testów behawioralnych w korelacji z wynikami badań obiektywnych i subiektywnych układu słuchowego.
W celu poprawy jakości terapii ruchowej dzieci z zespołem Downa, z towarzyszącymi nadwrażliwością słuchową i obronnością dotykową, opracowano opisany w kolejnym rozdziale autorski trening słuchowy z wykorzystaniem odtwarzacza zewnętrznego. Zebrane w pracy wnioski wnoszą znaczący wkład do koncepcji usprawniania dzieci z zespołem Downa z ww. grupy.
Opisywane zmiany w budowie szkieletu części twarzowej czaszki osób z achondroplazją wpływają również na występowanie nawracających zapaleń ucha środkowego, które są przyczyną ubytku słuchu typu przewodzeniowego. Zwrócono uwagę, że w literaturze przedmiotu ciągle brak informacji, czy wdrożone leczenie ortognatyczno-ortodontyczne może mieć wpływ na eliminację problemów otolaryngologicznych.
Jeden z rozdziałów monografii został poświęcony ocenie skuteczności leczenia - z wykorzystaniem prototypowego urządzenia do elektromagneto- stymulacji ucha - subiektywnych szumów usznych u pacjentów z niedosłu- chem czuciowo-nerwowym pochodzenia ślimakowego. U podłoża nawet 65% subiektywnych szumów usznych leżą przyczyny somatosensoryczne, w tym mięśniowo-powięziowe punkty spustowe. Igłoterapia sucha wraz z leczeniem manualnym w zakresie złagodzenia szumów usznych jest skuteczna u około 60% z tej grupy pacjentów. Kolejna praca stanowi przegląd obecnie dostępnych metod oceny skuteczności terapii szumów usznych (TQ, TSI, THI, TFI, VAS). Każdy kwestionariusz bazuje na subiektywności odczuć badanego, co jest istotne ze względu na charakter choroby i jej wpływ na życie pacjentów.
W ocenie przede wszystkim odbiorczych zaburzeń słuchu diagnostyka różnicowa stanowi podstawowe narzędzie audiologa. Wykorzystuje się wiedzę z zakresu badań nadprogowych subiektywnych i obiektywnych.
Przedstawiono również wyniki badań długoterminowego określenia i porównania korzyści z jednostronnego i obustronnego zaopatrzenia w aparat słuchowy u pacjentów z obustronnym niedosłuchem odbiorczym. Autorzy przedstawili argumenty pokazujące, że aparatowanie binauralne pacjentów z obustronnym symetrycznym, umiarkowanym i głębokim niedosłuchem o lokalizacji ślimakowej jest pod każdym względem bardziej efektywne od monauralnego.
W audiologii bardzo ważne jest pojęcie profilaktyki, określanej inaczej mianem prewencji, której zadaniem jest wczesne wykrycie i leczenie schorzeń oraz podniesienie świadomości społecznej o istnieniu różnego typu chorób w układzie słuchowym. Na podstawie przedstawionych wyników badań ankietowych stwierdzono, że większość uczniów szkół średnich ma wiedzę na temat profilaktyki i ochrony narządu słuchu, jednakże ich styl życia i wszelkiego rodzaju czynności związane z prewencją nie są z nią skorelowane.
Kolejny rozdział dotyczy badań nad osobami, u których stwierdzono niepełnosprawność wzrokową. Przedstawione wyniki badań pokazują, jak utrata bądź brak widzenia są kompensowane przez mózg w zakresie różnych połączeń korowych i neuronalnych powiązanych ze zmysłem słyszenia.
Temat porównania wybranych aplikacji mobilnych pod kątem ich wiarygodności i przydatności do wykonywania badań słuchu w warunkach domowych, a także porównanie progów słyszenia uzyskanych przy użyciu ww. aplikacji i audiometru diagnostycznego jest bardzo aktualny. Uzyskane wyniki pozwalają stwierdzić, iż testowane aplikacje na urządzenia mobilne nie powinny stać się alternatywą dla specjalistycznych badań wykonywanych w gabinetach lekarskich czy punktach protetyki słuchu.
Całość zamyka rozdział poświęcony analizie porównawczej wyników tympanometrii klasycznej na podstawie trzech tympanometrów różnych producentów. Wykonanie badań przy użyciu tympanometrów różnych producentów nie wpływa na kształt krzywej tympanometrycznej.
Kolejny, czwarty, tom monografii WYZWANIA WSPÓŁCZESNEJ PROTETYKI SŁUCHU pokazuje istotę wielowymiarowego podejścia do zagadnień nowoczesnej protetyki słuchu.
Dorota Hojan-Jezierska
Szczegóły produktu
UM Poznań
17732
9788375974010
978-83-7597-401-0

Opis

Miejsce wydania
Poznań
Rok wydania
2019
Numer wydania
1
Oprawa
miękka foliowana
Liczba stron
194
Wymiary (mm)
170 x 240
Waga (g)
330
  • Charakterystyka ontogenezy układu słuchowego
  • Mózgowa organizacja mowy - algorytm czy indywidualna ścieżka rozwoju?
  • Kto kwalifikuje się do diagnostyki ośrodkowych zaburzeń przetwarzania słuchowego?
  • Czynniki ryzyka niedosłuchu u noworodków urodzonych przedwcześnie
  • Ocena korzyści z aparatów słuchowych u dzieci poniżej 18. miesiąca życia
  • Wpływ treningu słuchowego na poprawę stabilności posturalnej dzieci z zespołem Downa z nadwrażliwością słuchową
  • Achondroplazja - zaburzenia w obrębie głowy z uwzględnieniem układu słuchowego
  • Innowacyjne prototypowe urządzenie do elektromagnetycznej stymulacji ucha w leczeniu subiektywnych szumów usznych
  • Wykorzystanie igłoterapii suchej w leczeniu szumów usznych pochodzenia mięśniowego
  • Metody oceny skuteczności terapii szumów usznych i ich wpływu na jakość życia pacjenta
  • Obiektywizacja prób nadprogowych w diagnostyce odbiorczych ubytków słuchu
  • Długoterminowa ocena efektów binauralnego dopasowania aparatów słuchowych u pacjentów z obustronnym niedosłuchem odbiorczym
  • Świadomość potrzeby profilaktyki narządu słuchu w grupie uczniów szkół średnich
  • Percepcja dźwięku u osób z dysfunkcjami wzroku a kompensacja zmysłu wzroku
  • Porównanie wybranych aplikacji mobilnych do pomiaru progu słyszenia
  • Analiza porównawcza wyników tympanometrii klasycznej na podstawie trzech tympanometrów różnych producentów
Zobacz także
Komentarze (0)