Nowoczesne, aktualne podejście do profilaktyki i leczenia odleżyn. Autorami publikacji są znani i cenieni specjaliści z wieloletnim doświadczeniem, członkowie zespołów eksperckich dotyczących profilaktyki oraz leczenia odleżyn.
W publikacji omówiono występowanie odleżyn, koszty związane z profilaktyką i leczeniem, koncepcję opieki skoncentrowanej na pacjencie oraz regulacje prawne i zasady kontraktowania świadczeń w zakresie leczenia odleżyn, w tym udzielanej poradzie pielęgniarskiej. Przedstawiono również aktualne podejście do patofizjologii ran odleżynowych, działania profilaktyczne, metody terapii z uwzględnieniem zarówno leczenia miejscowego, jak i ogólnego, a także dokumentację profilaktyki i leczenia odleżyn.
Książka została wzbogacona różnymi narzędziami do oceny odleżyn, schematami ułatwiającymi dobór opatrunków do leczenia miejscowego i opisami przypadków klinicznych wraz z metodami ich leczenia.
Publikacja niezbędna w codziennej praktyce. Będzie przydatna zarówno dla studentów kierunków medycznych (pielęgniarski, lekarski, fizjoterapia), jak również osób specjalizujących się w dziedzinie leczenia ran.
„Mimo licznych badań, publikacji i prac naukowych na polskim rynku wydawniczym brakowało zwartej pozycji książkowej, która stanowiłaby szczegółowe opracowanie dotychczas zdobytej wiedzy naukowej z zakresu profilaktyki i leczenia odleżyn. Warto podkreślić, że zawarte w książce treści korespondują z aktualnymi zaleceniami dotyczącymi profilaktyki i leczenia odleżyn Polskiego Towarzystwa Leczenia Ran, a także aktualnym programem kształcenia oraz standardami nauczania na studiach medycznych. Książka może być adresowana zarówno do studentów kierunków medycznych (pielęgniarek, lekarzy, fizjoterapeutów), jak również osób pracujących i specjalizujących się w dziedzinie leczenia ran. Każdy z rozdziałów opiera się na obszernej i aktualnej literaturze, zarówno polsko-, jak i anglojęzycznej. Spis piśmiennictwa zawiera prace badawcze, poglądowe, wytyczne i rekomendacje eksperckie, w wybranych rozdziałach znajdują się odnośniki do aktów prawnych i dokumentów. Całość tworzy bogate opracowanie, po które sięgać mogą zarówno studenci szukający podstaw wiedzy z zakresu profilaktyki i leczenia odleżyn, jak również specjaliści poszukający najnowszej wiedzy. Redaktorzy podręcznika „Odleżyny w praktyce klinicznej. Zapobieganie i leczenie”, a także Autorzy w omawianej tematyce posiadają bogate wieloletnie doświadczenie, są także członkami zespołów eksperckich dotyczących profilaktyki i leczenia odleżyn”.
Prof. dr hab. n. med. Maria T. Szewczyk
- 1. Częstość występowania odleżyn i koszty leczenia
2. Opieka skoncentrowana na pacjencie i praktyka pielęgniarska oparta na faktach
3. Uregulowania prawne i zasady realizacji umów o udzielanie świadczeń zdrowotnych w zakresie leczenia ran
4. Porada pielęgniarska w zakresie profilaktyki i leczenia ran
5. Profilaktyka odleżyn
6. Leczenie odleżyn
7. Odżywianie chorego w profilaktyce i leczeniu odleżyn
8. Powikłania ran odleżynowych
9. Odleżyny u chorych onkologicznie i u kresu życia
Załączniki
Skorowidz