„Neuromasaż. Zdrowie i estetyka twarzy”. stanowi wartościowe źródło wiedzy zarówno praktycznej, jak i teoretycznej z zakresu zaburzeń czynności tkanek miękkich, układu nerwowego oraz kostnego w rejonie głowy i szyi. Autorka, przedstawiając w swojej pracy złożoność patogenezy zaburzeń w obrębie twarzy, zwraca szczególną uwagę na potrzebę współpracy w interdyscyplinarnym zespole leczniczym. (….)
Zapoznając się z treścią niniejszej monografii, dostrzegam spójność pomiędzy utrzymaniem symetrii twarzy i prawidłowej ruchomości tkankowej, a prawidłowym balansem całego ciała. Na dobrze opracowanych fotografiach ukazano istotny wpływ technik neuromasażu nie tylko na estetyczny wymiar symetrii twarzy, ale i prawidłową pracę układu nerwowego czy stomatognatycznego.
Polecam lekturę tej pozycji zarówno kosmetologom, którzy w praktyce zabiegowej wykorzystują wielokierunkowe podejście do zdrowia, ale także fizjoterapeutom czy osteopatom – którzy, choć znają techniki rozluźniania mięśniowo-powięziowego, techniki stawowe, czaszkowe, z ciekawością mogą spojrzeć na problem przeczulicy skóry głowy i twarzy pod kątem walorów estetycznych wykonywanych zabiegów. Wartości te mogą dodatkowo stanowić motywację dla pacjentów z zaburzoną czynnością nerwów czaszkowych do codziennej autoterapii.
dr hab. Sławomir Marszałek
dyplomowany osteopata, fizjoterapeuta,
Prezes Towarzystwa Osteopatów Polskich
„Neuromasaż. Zdrowie i estetyka twarzy” jest cenną monografią napisaną przez Panią dr Sławę Połoczańską-Godek, kosmetologa, pedagoga zdrowia i specjalistę neuromasażu. Praktyczna zastosowanie neuromasażu pozwala osiągnąć bardzo dobre efekty w odniesieniu nie tylko do estetyki, ale i stanu funkcjonalnego twarzy. Publikacja zawiera nie tylko informacje dotyczące anatomii i fizjologii, ale także techniki nielekarskich zabiegów dotyczących twarzy oraz pokazuje, jak odpowiedzialna praca kosmetologa może się w wartościowy sposób łączyć się z procedurami stosowanymi przez lekarzy medycyny estetycznej.
dr Andrzej Ignaciuk
Prezes Polskie Towarzystwo Medycyny Estetycznej i Anty-Aging
Prezes Międzynarodowej Unii Medycyny Estetycznej (Union Internationale de Médecine Esthétique – UIME)
- I. Charakterystyka tkanki łącznej - przegląd literatury
II. Wzorzec oddechowy a skuteczność zabiegów relaksacji tkanek miękkich
III. Układy receptorowe - odbieranie i przetwarzanie informacji
IV. Struktura powięziowo-mięśniowa w praktyce zabiegowej
V. Wprowadzenie do zabiegów regenerujących skórę głowy i twarzy
VI. Neurolifting - techniki modelowania owalu twarzy
VII. Aspekty trychologiczne neuromasażu
VIII. Zalecenia do pracy własnej
IX. Tajemnica zdrowia w praktyce gabinetowej
Zakończenie
Bibliografia
Przypisy