Z przyjemnością oddajemy w Państwa ręce drugi zeszyt Biblioteki Psychiatrii Polskiej poświęcony problematyce zaburzeń odżywiania się. Zawiera on odnoszące się do powyższych zakresów tematycznych teksty prezentowane podczas II Krakowskiej Konferencji zatytułowanej:: Wokół leczenia anoreksji i bulimii psychicznej:: podejścia, metody, techniki, która odbyła się w Collegium Nowodworskiego w Krakowie, w dniach 7-8 maja 2004 roku.
Mamy nadzieję, iż prezentowany w tym tomie wybór tekstów stanowi istotne poszerzenie i pogłębienie problematyki zarysowanej podczas pierwszej konferencji, która odbyła się w Krakowie w 2002 roku. Mimo iż nadal pozostaje aktualne pytanie:: Co, komu, kiedy? będące przewodnim motywem pierwszego naszego spotkania, wydaje się, iż w ostatnich latach obserwujemy wyraźną tendencję wyrażającą się w poszukiwaniu specyficznych metod terapii swoistych dla zaburzeń odżywiania się. Zarazem, z punktu widzenia teorii i praktyki terapeutycznej, istotne pozostaje pytanie o zasady łączenia różnych podejść w procesie leczenia konkretnego pacjenta. Jeden z ważnych problemów dotyczy zasad postępowania w stosunku do pacjentów, którzy nie uzyskują poprawy w ambulatoryjnym trybie leczenia oraz pacjentów chronicznych. Pojawia się tutaj pytanie o najbardziej skuteczne modele leczenia stacjonarnego. Podstawową metodą leczenia zaburzeń odżywiania się są oddziaływania psychoterapeutyczne. Z uwagi na ryzyko zgonu i poważnych komplikacji somatycznych, zwłaszcza w wypadku anoreksji psychicznej, nieodmiennie ważnym zagadnieniem pozostają schematy oddziaływań somatycznych. Z zagadnieniem hospitalizacji i leczenia somatycznego wiąże się kwestia postępowania w sytuacji braku zgody na leczenie. Jest to problem nie tylko kliniczny, ale też prawny i etyczny. Życzymy Państwu, mamy nadzieję, interesującej i przydatnej w praktyce klinicznej lektury.
- Wprowadzenie
- PODEJŚCIA, METODY, TECHNIKI
Zaburzenia odżywiania się. Kultura, psychopatologia, terapia. Uwagi wstępne
Psychoterapia zaburzeń odżywiania się w adolescencji
Podejście narracyjne w systemowej terapii anoreksji psychicznej
Terapia rodzin pacjentów z jadłowstrętem psychicznym - systemowe aspekty podejścia ericksonowskiego
Model psychoterapii pacjentek z rozpoznaniem bulimii psychicznej w ujęciu systemowym - MODELE LECZENIA STACJONARNEGO
Leczenie anoreksji psychicznej w stacjonarnym, wielodiagnostycznym oddziale młodzieżowym. Korzyści i ograniczenia
Leczenie pacjentek chorych na bulimię w oddziale młodzieżowym
Leczenie dorosłych pacjentek z zaburzeniami jedzenia o typie anorektycznym w warunkach oddziału zamkniętego
Zaburzenia jedzenia jako objaw-perspektywa psychoanalityczna
Etyczne i prawne aspekty leczenia anoreksji psychicznej bez zgody. Podsumowanie dyskusji panelowej - ASPEKTY SOMATYCZNE
Wskazania do hospitalizacji w przebiegu zaburzeń odżywiania
Leczenie zaburzeń odżywiania się - procedury somatyczne
Wybrane czynniki biologiczne w regulacji głodu i sytości - PRACA WYRÓŻNIONA W SESJI POSTEROWEJ KONFERENCJI
Związek pomiędzy tendencjami do używania substancji psychoaktywnych i alkoholu a seksualnością kobiet z zaburzeniami odżywiania